Bizonyára mindenki emlékszik még rá, amikor télen a város lényegében járhatatlan volt az utakat és járdákat borító hó és több centiméteres jégpáncél miatt. Ekkor mutatkozott meg igazán, hogy nincs gazdája Kecskemétnek, hiszen az önkormányzat és a polgármester nem tett semmit sem annak érdekében, hogy megszüntesse a baleset-, sok helyütt életveszélyes állapotokat a városban.
Arra is emlékezhetünk még, hogy februárban azt volt képes nyilatkozni Sipos László önkormányzati képviselő és Szemereyné Pataki Klaudia polgármester a hetekig járhatatlan járdák és utak kapcsán, hogy "ekkora összeget [állítólag 200 millió forintot] dobunk ki az ablakon, mert pár nap múlva elolvad a hó, a jég" – mondta Szemereyné Pataki Klaudia.
S mi történik ezután? Véletlenül sem az, hogy a polgármester és a városvezetés elnézést kér a kecskemétiektől a kellemetlenségekért. Véletlenül sem az, hogy ígéretet tesznek, a következőkben jobban meg fogják szervezni a városban a hó- és jégeltakarítást.
Ez a polgármester, ezek a vezetők nem ismerik az önkritikát. Ehelyett inkább megfenyegetik a lakosokat, és egyben őket is teszik felelőssé a télen kialakult helyzetért. Az önkormányzat ugyanis arról készül rendeletet alkotni, hogy szigorítanak a szabályokon, és megbüntetik az ingatlantulajdonosokat, amennyiben nem takarítják el a havat és jeget az ingatlanjuk előtt, hiába van önkormányzat tulajdonában az adott út, kerékpár út vagy járda.
11. §
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a köztisztaságról és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatásról szóló 9/2014. (IV. 24.) önkormányzati rendeletének 3. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
„(3) Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni
a) az ingatlanát határoló gyalogos közlekedési felület – ide nem értve az azzal egybeépített autóbusz megállóhelyet, továbbá azon lévő építményt és utcabútort – vonatkozásában:
aa) legfeljebb 3 méter együttes szélességű burkolattal ellátott járda, kijelölt gyalogút, gyalog- és kerékpárút teljes,
ab) 3 métert meghaladó burkolatszélesség esetén 3 méter szélességű területének,
ac) tömbtelek esetében a külön tulajdonban álló egyes épületek gyalogos megközelítésére és körüljárására szolgáló, legfeljebb azonban 3 méter szélességű területnek,
ad) burkolattal ellátott gyalogos közlekedési felületek hiányában legalább 1 méter széles sávnak a tisztántartásáról, hó- és síkosság-mentesítéséről,
b) az ingatlanát határoló zöldsáv úttestig terjedő teljes területének tisztántartásáról.
(4) Aki a (3) bekezdésben foglalt kötelezettségét nem teljesíti, azzal szemben a jegyző közigazgatási bírságot szabhat ki.
De hogy is van ez? A telekhatár minden esetben fel van tüntetve a földhivatali térképen. Azon túli terület tulajdonjoga, a város közigazgatási határain belül általában az önkormányzaté. Ha én az önkormányzat területén saját pénzből felújítást, állagmegóvást vagy beruházást végzek, hogy a lakókörnyezetemet szebbé tegyem, akkor azt nem tehetem meg, hiszen nem az én tulajdonom. De amikor azt karban, tisztán kell tartani vagy takarítani kell, akkor viszont én felelősségem, kötelességem? Sőt, ha nem teszem meg, még is büntethetnek érte. Hát mi ez ha nem ingyenesen végzett közmunka vagy ahogy kommunista időkben nevezték, málenkij robot?