Továbbra sem fellelhető a Szemerey Tamás tulajdonát képező Növekedési Hitel Bank (NHB) 400 milliós hitelének fedezete Szemerey Szabolcs cégében, a Szempont Consulting Kft-ben. Ez a cég 2015-ös mérlegéből derül ki.
Nagy várakozások előzték meg a 2016. május 31-i határidőt, hiszen eddig az időpontig kell minden magyarországi vállalkozásnak közzétennie az előző évi gazdasági adatait. Pontosan így kellett tennie Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármester férje, Szemerey Szabolcs cégének, a Szempont Consulting Kft-nek is. Az elérhető adatok alapján továbbra sem fellelhető a Szemerey Tamás tulajdonát képező NHB 400 milliós hitelének fedezete Szemerey Szabolcs cégében, a Szempont Consulting Kft-ben a 2015-ös mérleg adatok alapján.
Letölthető dokumentumok: Szempont Consulting Kft. 2015-ös mérleg, Szempont Consulting Kft. 2015-ös eredménykimutatás
Mire is alapozom ezen megállapításomat? Csak a mérleg adatok alapján a Szempont Consulting Kft. 2015-ös árbevétele a 2014-es árbevétel majdnem felére esett vissza, azaz 8 millió forintról 4,8 millió forintra. Ugyanakkor a 2015-ös év eredményességi mutatója még érdekesebb lett. Míg 2014-ben 1,5 milliós eredményt tudott felmutatni a kft., addig 2015-ben már 8,6 milliós veszteséget produkált. Mindez azért érdekes, mert ebben az esetben a saját tőkéje a vállalkozásnak -1,7 millió lett. Ezt talán úgy lehetne lefordítani érthetőbben, hogy a vállalkozás -1,7 milliót ér, azaz semmit.
Tovább nézegetve a 2015-ös adatokat, az éven túli kötelezettségek oldalon (402 millió forint) jelenik meg „ A vállalkozásnak a tárgyévben hosszú lejáratú kötelezettsége 402 232 E Ft, mely áll autóhitel és üzletrész vásárlási hitelből ”, valamint 16 millió forint éven belüli kötelezettségként. Az összeg jelentős része a rokon bankjától kapott „nem aggályos" növekedési hitel. Foglalkoztatottak száma 2015-ben: 0 fő.
Szakértőket megkérdezve (banki hitelbírálókat), kivétel nélkül azt állították, hogy egy ekkora (400 milliós) hitel visszafizetéséhez, és annak engedélyeztetéséhez egy vállalkozás minimálisan elvárható éves nyereségének 50-60 millió forintnak kell lennie, ellenkező esetben ez a vállalkozás nem hitelképes. Persze, mindez akkor igaz, ha valaki éppen nem csókos vagy rokon?
Mivel a mérleg alapján az is fellelhető, hogy a kapott hitelt üzletrészvásárlásra fordította - azaz más vállalkozásokban tulajdonrészesedést szerzett -, felvetődik a kérdés, hogy vajon ezek a vállalkozások biztosítanak-e fedezetet a felvett hitelre? A cégháló felderítése folyamatban van, és a következő bejegyzésemben erről részletesen tájékoztatni fogom hűséges olvasóimat. Annyit azonban már most is elárulhatok, hogy további Szemerey-családtagok és prominens kecskeméti személyek gyermekei kerülnek képbe.
Összegezve: továbbra sem látom a fedezetet a 400 milliós állami hitelnek, sőt: egyre kérdésesebb számomra, miből fogja visszafizetni a Szempont Consulting Kft. ezt a hitelt. Vagy ez megint egy hiteltemető vállalkozás lesz, mint oly sok az országban, ki-és felhasználva a családi kapcsolatokat a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez, és családi tulajdonba integrálva a devizaadósokon megtermelt "MNB-nyereséget”?
Ahhoz ugyanis hogy egy vállalkozás 50-60 millió forint eredményt termeljen, az árbevételének minimum 200-300 milliónak kell lennie. Hogyan lesz egyetlen év alatt a Szempont Consulting Kft. 4 milliós árbevételéből és 1,5 milliós veszteségéből 2016-ban 50-60 milliós eredmény és 200-300 milliós árbevétel?
Ahogy Felcsútnak van egy Nemzeti Gázszerelő Polgármestere, úgy Kecskemétnek is lesz egy Nemzeti Polgármester Férj Konzultánsa?